با راه های ساده‌ای می‌توانید دوباره انرژی را به خودتان بازگردانید و سرحال پشت میز کارتان بنشینید و ادامه دهید.

 

 

راه هایی برای بازگرداندن انرژی در محل کار

 

حتماً شما هم این را تجربه کرده اید که هنگام کار بی‌انرژی هستید یا حتی روزتان را بدون انرژی لازم در محل کار شروع کرده‌اید. کسالت در محل کار به دلایلی مثل کار سخت، کم بودن استراحت، نامطلوب بودن محیط کار، تنش در محل کار و حتی مشکلات خانوادگی و ذهنی ممکن است به وجود بیاید. اگر این کسالت زیاد باشد و تقریباً هر روز حس کنید بی انرژی هستید بتدریج روی نتیجه کارتان اثر منفی می‌گذارد و تبدیل به یک کارمند بد می‌شوید. با راه‌های ساده‌ای می‌توانید دوباره انرژی را به خودتان بازگردانید و سرحال پشت میز کارتان بنشینید و ادامه دهید:

 

شاید مدت طولانی نشستن پشت میز و کم تحرکی باعث شده سطح انرژی‌تان پایین بیاید

 

برای تغییر این شرایط کافی است به مدت یک دقیقه از جایتان بلند شوید و بایستید و عضلات‌تان را بکشید یا اینکه در همان محل کار چند دقیقه راه بروید. این کار شاید ساده به نظر برسد اما تأثیر مثبت و زیادی روی انرژی شما دارد. ماندن در یک وضعیت ثابت باعث خستگی جسم و روح می شود.

 

عادت بد غذایی

 

عادت بد غذایی علاوه بر آنکه می تواند حالاتی مانند تهوع و درد در شکم را ایجاد کند، بر حالات روانی ما نیز تاثیر می گذارد و حالاتی مانند تحریک پذیری، نوسانات خلقی، عدم تمرکز، پرخاشگری، عصبانیت یا بیش فعالی را ایجاد کند. اگر از نوسانات خلقی رنج می برید، غذاهایی را که در طول روز مصرف می کنید یادداشت کنید تا رابطه بین غذاهای مصرف شده و نوسانات خلقی خود را کشف کنید.

 

چیدمان خانه

 

اگر می خواهید سرحال تر و شادتر باشید چیدمان خانه را عوض  کنید زیرا محیط اطراف تاثیری عمیق بر روحیات ما دارد. مثلا رنگ قرمز می تواند افراد را تحریک پذیر و عصبی کند، در حالی که زرد ایجادکننده شادی و آبی ایجادکننده آرامش است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که استفاده از تصاویر آرامش بخش –مثلا مناظر زیبا- بر روحیات ما تاثیری مثبت داشته  و استرس و آشفتگی را کم می کند.

 

ترفیع گرفتن

 

اکثر ما رویای ترفیع گرفتن در محل کار را در سر می پرورانیم، اما واقعیت آنقدرها هم که فکر می کنیم امیدبخش نیست. محققان دانشگاه وارویک به این نتیجه رسیده اند که وقتی کارمندی ترفیع می گیرد، میزان استرس و فشار ذهنی ای که بر او وارد می شود افزایش یافته و سلامت ذهنی او به خطر می افتد.

 

یکی از کارهایی که ممکن است حال و هوایتان را بهتر کند حرف زدن با اعضای خانواده یا دوستان است

چند دقیقه با همسرتان یا فرزندتان حرف بزنید و دوباره پرانرژی شوید. گفت‌و‌گوی کوتاه با دوستان هم در این زمینه مؤثر است. اگر دوستی دارید که می‌توانید با او درباره این حال‌تان حرف بزنید حتماً این کار را انجام دهید اما زمان کوتاهی را در نظر بگیرید تا از کارهایتان عقب نمانید و باعث عصبانیت مدیرتان نشوید!

 

همه کسانی که کار می کنند نیاز به تعطیلات و برنامه تفریحی دارند تا دوباره انرژی لازم برای کار و تلاش را پیدا کنند

وقتی انگیزه ها کم می شود و خسته می شوید بیشتر به اینکه نیاز به تعطیلات دارید فکر می کنید. بهتر است چند دقیقه‌ای به تعطیلات آینده و برنامه ریزی برای آن فکر کنید. سفر، رفتن به منزل اقوام یا برپایی جشن و میهمانی، بردن بچه‌ها به پارک و... بررسی کنید که کجا می‌توانید بروید یا چه برنامه‌ای شما و اعضای خانواده را خوشحال می‌کند. می‌توانید برنامه‌ها را بنویسید و روی میز کارتان قرار دهید. با این کار هربار که این فهرست را می‌بینید لبخند می‌زنید و انرژی می‌گیرید.

 

گاهی بی انرژی شدن به‌دلیل کارهایی است که روی هم تلنبار شده و عقب افتاده‌اند

این کارها ناخودآگاه گوشه ای از ذهن شما را اشغال می کنند و به این ترتیب ذهن تان خسته است و احساس کسالت می‌کنید. بهتر است میان کار زمانی را برای انجام این کارها اختصاص دهید. می‌بینید که با کاهش کارهای عقب افتاده انرژی تان بیشتر می شود. هم ذهن تان سبک می‌شود و هم کمی در کارهای روزمره و شاید تکراری تنوع و تغییری ایجاد شود.

 

چراغ کنار تخت

 

اگر مرتبا هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام مطالعه خوابتان می برد، مراقب تاثیر این امر بر اعصاب و روان خود در روز بعد باشید. تحقیقات نشان می دهند که نور در شب می تواند مانعی برای تولید ملاتونین – هورمونی که بر خلق و خوی انسان اثر می گذارد- بشود. ملاتونین تنها در تاریکی تولید می شود بنابراین سعی کنید در منزل خود از پرده های ضخیم استفاده کرده و هنگام خواب همه چراغ ها را خاموش کنید.

 

کمبود مواد مغذی

 

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به افسردگی منجر شوند، ولی در عین حال رژیم غذایی نیز می تواند علایم افسردگی را بهتر یا بدتر کند. کمبود ویتامین D، ویتامین B و اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به احساس افسردگی و آشفتگی منجر شود. بنابراین سعی کنید این مواد مغذی را حتما در رژیم غذایی روسانه خود بگنجانید.

 

دوستان

 

مکن است تصور کنید که وقت گذرانی با دوستان راهی مناسب برای سرحال شدن است، با این حال همه چیز به روحیات آنها بستگی دارد. به عقیده محققان احساسات ما (خواه مثبت و خواه منفی) مسری هستند و اغلب بدون اینکه بدانیم از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابند. جالب آنکه حتی گاهی بدون اینکه دوستان را ببینیم تحت تاثیر خلق و خوی آنها قرار می گیریم. مثلا در یک تحقیق مشخص شد که کاربراین فیس بوک می توانند تا مدت 3 روز تحت تاثیر سایر کاربران قرار داشته باشند.

 

دیر خوابیدن

 

بسیاری از ما می دانیم که کمبود خواب موجب کسالت و بی حوصلگی می شود، با این حال از نظر محققان زمان خواب به اندازه میزان خواب اهمیت دارد. کسانی که دیر به رختخواب می روند حتی اگر زیاد بخوابند، در معرض افسردگی قرار دارند. پس سعی کنید شب ها زود بخوابید و البته خواب کافی داشته باشید.

 

 قرص های ضدبارداری

 

محققان می گویند زنانی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند دو برابر بیشتر از سایر زنان در معرض خطر افسردگی قرار دارند. این قرص ها در برخی زنان حالاتی مانند نوسانات خلقی و کاهش میل جنسی را نیز ایجاد می کند.

 

سیگار

 

همه ما آگاه هستیم که سیگار خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و پیری زودرس را افزایش می دهد. اما جالب است بدانید که سیگار بر سلامت روان افراد نیر تاثیر سوء دارد. محققان نیوزلندی در یک پژوهش بزرگ دریافتند که افراد سیگاری و معتادین به نیکوتین بیش از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند.

 

 آفتاب

 

در روزهای تاریک زمستان احتمال ابتلا به اختلال عاطفی فصلی وجود دارد، ولی آیا می دانستید که آفتاب هم می تواند افراد را کسل و افسرده کند؟ اگرچه اختلال عاطفی تابستانی تنها بر 1 درصد افراد تاثیر دارد، ولی عوارض آن جدی و شامل بی خوابی،کاهش اشتها و افسردگی هستند.

 

منابع :

بیوته

برترین ها